Vlády již dříve varovaly své spoluobčany před možným zahájením širší pozemní invaze Izraele v Libanonu. Izrael s masovým nasazením vyčkává a pokračuje v přípravě a v úderech na jednotlivé cíle. Zatím izraelské oddíly operující u severní hranice, podporovány letadly a vrtulníky, pronikly na Libanonské území a u města Bint Džbajt sváděly boje s oddíly hnutí Hizballah. Ve vesnici Marún Rás zadržely dva její členy. Saúdskoarabský ministr zahraničí Saúd Fajsal při setkání s Georgem Bushem vyzval USA k zásahu do konfliktu směřující k okamžitému příměří. Bush to odmítl s tím, že toto lze řešit jen podmíněně. Britský premiér Tony Blair situaci v této zemi považuje za katastrofickou, ale současně řekl, že předpokladem řešení je, že útoky zastaví obě strany. Syrie pohrozila Izraeli pokud zaútočí na Libanon a bude se cítit ohrožena možným vstupem jeho jenotek na její území, že se zapojí do konfliktu také. Taky vyzvala Izrael aby provedl výměnu svých dvou vojáků.

Naopak podle Riceové by se širší válečný konflikt s Libanononem při nesplnění požadavků druhé strany propuštění vojáků Izraele a odsun od jeho hranic, dal očekávat jako nevyhnutelný. Izraelský ministr vnitřní bezpečnosti Avraham Dichter řekl, že cílem izraelské ofenzivy v Libanonu není úplné rozbití Hizballáhu. Z izraelského pohledu jde o snahu vyslat poselství Hizballáhu a libanonské vládě, zabránit šíitskému militantnímu hnutí vrátit se k hranicím a útočit na Izrael, řekl Dichter. Izraelský premiér Ehud Olmert sdělil, že by Izrael byl ochoten podpořit případné dočasné rozmístění silných mezinárodních.

Riceová zahájila dopoledne v Bejrútu svou cestu po Blízkém východě a Evropě. Odpoledne odletěla na Kypr, kam směřuje většina evakuovaných cizinců z Libanonu, a večer přiletěla do Izraele. V úterý má navštívit palestinské území. Ve středu bude o situaci jednat s účastníky mezinárodníkonference v Itálii. Na úvod její cesty Bílý dům oznámil, že od úterý začnou USA pomocí vrtulníků a lodí dopravovat rozsáhlou humanitární pomoc do Libanonu. Při mezipřistání v irském Sahnnonu se Riceová vyjádřila pro brzké ukončení konfliktu, ale brzké nastolení příměří je podle ní stejně důležité jako jeho podmínky. USA jsou zajedno s Izraelem a pro okamžité zastavení vojenských operací je nutné propuštění dvou unesených izraelských vojáků a odsun ozbrojenců islámského hnutí Hizballáh od hranic s Izraelem. Dalším předpokladem je posílení ústřední libanonské vlády. Skutečně důležité je, abychom podpořili snahu Libanonu obnovit svrchovanost na celém svém území.

Izraelské jednotky se dál shromažďují na izraelsko-libanonské hranici. Izrael povolal v pátek kvůli pokračující operaci dalších 3000 záložníků. Izraelská armáda před mezinárodní veřejností také čelí obvinění, že neoprávněně obsadila prostory Palestinského červeného půlměsíce (PČP) v Nábulusu. Podle Červeného kříže jsou prostory využívány výhradně pro humanitární a zdravotnické účely a musí být chráněny před jakoukoli vojenskou přítomností a jsou plně pod ochranou mezinárodního humanitárního práva !


z webu :

http://www.usatoday.com/news/world/2006-07-23-mideast-fighting_x.htm http://www.nytimes.com/2006/07/24/world/middleeast/24cnd-mideast.html?hp&ex=1153800000&en=5372c8857a96daa9&ei=5094&partner=homepage
http://topics.nytimes.com/top/reference/timestopics/organizations/u/united_nations/index.html?inline=nyt-org

Není náhodou, že kdykoliv se někdo pokusí prozkoumat podstatu sionismu, jeho počátky historii a dynamiku, setkává se s lidmi, kteří terorizují jiné nebo je ohrožují. Je zvláštní, že mstivost a pomluva používána proti těm co nestojí na straně Izraele, je vytýkána právě oné protistraně, a možná je dána kvůli nepoměru mezi oficiálními představami o Izraeli a jeho koloniální ideologií. Židovský stát musí být čtvrtou nejsilnější vojenskou silou na světě, protože Izrael je nucen se neustále bránit. Prohlašujeme otevřeně, že Arabové nemají žádné právo usadit se na jediném centimetru Země Izrael. Síla je to jediné, čemu rozumí nebo budou rozumět.Neexistuje žádná diskuse o dobrovolném usmíření mezi námi a Araby, ani nyní, ani v dohledné budoucnosti. Všichni myslící lidé, pochopili již dávno úplnou nemožnost dosažení dobrovolné dohody s palestinskými Araby o transformaci Palestiny z arabské země na zemi s židovskou většinou... Pokuste se najít alespoň jeden příklad, kdy kolonizace země se uskutečnila za souhlasu domorodé populace. Něco takového se nikdy nenastalo. Rozšíření praxe, dané vysokým ziskem odvozeným z laciné práce Palestinců je možné tolerovat jen díky neúměrnosti odvedené práce a výdělku, protože zákon, ochrana a právo být zaměstnán náleží Židům. Ale aby byl někdo oprávněn žít na půdě, pronajmout půdu nebo pracovat na ní, musí prokázat původ - mateřská generace židovských předků je nutným předpokladem k získání práva na majetek, zaměstnání nebo ochranu zákona. Přes 55% půdy a 70% vody na Západním pobřeží - území okupovaném v roce 1967, zabráno ve prospěch 6% obyvate 40 000 osadníků oproti 800 000 Palestincům. V Gaze - území okupovaném v roce 1967 21 200 osadníků dostalo přes 40% půdy. Půl milionu Palestinců se musí spokojit s přeplněnými tábory. Ostrý konflikt je podporován transformací palestinské společnosti z arabské zemědělsko-feudálně-klerikální na židovskou průmyslovou buržoazní společnost.
Plán na rozbití Iráku a jeho rozdělení na provincie podle etnických a náboženských hranic je možné podobně jako v Sýrii za Ottomanských časů. Budou existovat tři nebo více území kolem tří hlavních měst, Basry, Bagdádu a Mosulu, a Shi'itská oblast na jihu bude oddělena od Sunnitského a kurdského severu. Irák na jedné straně bohatý na naftu a na druhé straně vnitřně rozrušený je prvořadým cílem. Jeho rozrušení je pro nás dokonce důležitější než rozbití Sýrie. Krátkodobě je Irák největší hrozbou pro Izrael. Úplné rozbití Libanonu na pět provincií je precedent pro celý arabský svět. Rozbití Iráku na etnicky nebo nábožensky jednotné oblasti jako v Libanonu je izraelským vojenským i politickým cílem. Podobně tak i v Sýrii...

Povolení Izraelskému letectvu přelet přes Irák, pokud by letěl napadnout Irán, když se bude cítit Izrael ohrožen, tak jak to udělal již kdysi v Iráku, sám připustil D.Cheney. Varoval Evropu, že Izrael může takto jednat a je připraven udeřit. USA je jen doplňkový partner pro tuto akci, nikoliv její rozhodovatel /spíše podporovatel a pak hlavní vykonavatel, USA na to čekají, čekají až sami budou moci udeřit, nebo ukázat společnou sílu...

Rada bezpečnosti OSN jednomyslně schválila rezoluci k Libanonu ohledně zastavení bojů mezi Izraelem a hnutím Hizballáh.


http://www.novinky.cz/specialy/dokument--rezoluce-osn-c--1701-k-libanonu_92915_g4mqd.html

Schválení rezoluce, pro níž se vyslovilo všech 15 členů RB, ukládá oběma válčícím stranám okamžité zastavení bojů. V rezoluci se též hovoří o tom, že OSN souhlasí s rozmístěním 15 tisíc vojáků mírových sil OSN.

Izrael dnes zareagoval odpálením raket na jediný průchodný přechod mezi Sýrií a Libanonem v Aridě, kde má OSN skladiště humanitárních potřeb pro humanitární konvoje, a zahájením rozšířené pozemní operace na jihu Libanonu. Náčelník generálního štábu armády Dan Haluc po přijetí rezoluce sdělil, že počet vojáků bojujících v Libanonu byl ztrojnásoben a mluvčí izraelské armády potvrdil, že jednotky začaly za podpory letectva a námořnictva postupovat k řece Litání. Naproti tomuto dění izraelský premiér Ehud Olmert s rezolucí vyjádřil souhlas . Izraelské ministerstvo zahraničí však sdělilo, že boje budou pokračovat, dokud dohodu o příměří nepotvrdí izraelská vláda. Pravě ona dala ve středu souhlas k bojovým operacím pozemních jednotek s cílem obsazení oblasti ohraničené řekou Litání. Shodou okolností Izraelská armáda právě dnes ráno tento záměr začala uskutečňovat. Generál Alona Friedman, velící operacím na severu, prohlásil, že boje nejsou časově omezeny a mohou trvat několik týdnů i v oblasti za řekou. Operace bude mít několik etap. Ta první bude trvat několik dní, v nichž obsadíme terén, v další etapě, jež si může vyžádat i několik týdnů, budeme čistit terén, řekl generál. Sobotní vzdušná operace izraelské armády ve východním Libanonu porušila akt příměří mezi Izraelem a Libanonem /vystupuje na místo Hizballáhu/, které se oba státy zavázaly plnit podle schválené rezoluce č.1701 RB OSN od 14. srpna. Libanonská armáda na tento útok nereagovala, neboť útok byl veden na milice Hizballáhu. Ty se sice napadení bránily, ale v širším měřítku odvetnou akci nepodnikly a rozhodly se zdržet porušení příměří.
Libanonský premiér současně vyslal okolnímu světu a vládě Izraele jasné poselství : To, co zde vidíme, je obraz zločinů spáchaných Izraelem... Doufám, že mezinárodní média předají tento obraz všem lidem ve světě, aby se ukázal tento zločin proti lidskosti, který Izrael spáchal v této oblasti a všech regionech Libanonu, řekl Fuád Siniura.
Podle Izraele příměří porušoval Hizballáh pašováním zbraní a útokem chtěl zamezit opětovným dodávkám zbraní. V sobotu brzy ráno ve východolibanonských kopcích v oblasti Baalbek, v nitru Libanonského území, provedla armáda přepadovou akci, kterou později označila za úspěšnou. Izraelské vrtulníky vysadily dva vozy typu Hummer, jejíž cílem byla vesnice Budája se sídlem předáka Hizballáhu. Ozbrojenci Hizballáhu pak následně zasáhli šest vojáků a komando přiměli k ústupu. Následně izraelské letectvo zničilo jeden most. Izrael hovoří o jednom zabitém důstojníkovi a dvou zraněných izraelských vojácích. Podle libanonských zdrojů izraelská armáda zabila tři bojovníky Hizballáhu.
Útok zkomplikoval přesuny mezinárodních sil do Libanonu, kde některé státy nechtějí vystavit své vojáky riziku opětovných střetů obou válčících stran. Tyto síly mají sice svým mandátem zabraňovat útokům útočících stran, především však bránit tomu, aby z území Libanonu docházelo k útokům na Izrael a současně s Libanonskou armádou přistoupit k ochraně tohoto území, které doposud prováděl Hizballáh. Útočením Izraele by se však dostávali do sporu s jakým cílem byli vysláni, aby tímto rozmístěním chránili obě strany tedy i Izrael.
Libanon prohlásil, že izraelské bombardování objektů v Libanonu zabilo na 1300 lidí a způsobilo škody ve výši 3,6 miliardy dolarů. Zbořeno prý bylo kolem 15.000 obydlí, 80 mostů a 94 silnic. Izrael sdělil že před raketami uprchlo z domovů kolem 300 tisíc lidí a škody způsobené válkou jdou do výše 1,5 miliardy dolarů./