"Je pro mě veliká čest, radost a potěšení, že smím dnes podepsat tuto smlouvu s USA. První úkol zahraniční politiky každého státu je zajistit bezpečnost. Tato smlouva zajistí bezpečnost nejen České republiky, ale také Evropy a celého euroatlantického prostoru," řekl bezprostředně po podpisu ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Kromě smlouvy o radaru Češi a Američané také uzavřeli rámcovou dohodu o spolupráci v oblasti vědy a výzkumu.

Naproti tomu polská strana dohodu o základně díky bezpečnostním zárukám ze strany USA zatím odmítá. USA chtějí jednat s Litvou, ale Rusové Američany varovali, že toto řešení je pro ně /Rusko/ absolutně nepřijatelné.

Na základně bude nejvýš 250 amerických vojáků, na ně bude dohlížet česká justice v případech, kdy se nedopustí trestného činu proti druhým americkým občanům, proti americkému majetku a vlastizrady USA. Vnější hranice základny by měla střežit česká armáda, vnitřek si Američané pohlídají sami či najatá soukromá agentůra. Radar bude mít amerického velitele. Češi svého uniformovaného šéfa a vojenský tým a lidi v řídícím centru Protiraketové agentury v USA, kde bude přístup k on-line snímkům z radaru. Navíc se budou podílet na programování radaru, tak aby přednostně chránila území našeho státu /ohrožení radaru/. Česká republika si ponechá suverenitu a vlastnické právo k radarové stanici. USA se poskytuje bezplatné užívání vymezeného území ve vojenském újezdu Brdy.

Tomáš Haas : Hlavní úlohou tisku v demokratické společnosti je čtenáře informovat. Pokud podává informace o tom, co kdosi, v tomto případě president republiky řekl, měl by tisk především podat pravdivou a úplnou informaci. Pokud se novináři to co bylo řečeno nelíbí, nebo pokud si přeje, aby citovaná osobnost raději řekla něco jiného, má ve svobodných mediích prostor pro komentář, ten podává čtenářům názor jeho autora na událost či citované prohlášení...

Aktuálně .cz: Praha - Prezident Václav Klaus kritizoval v pátek vládu za to, jak ingoruje názory veřejnosti na případné umístění radaru americké protiraketové obrany na území České republiky. Stalo se tak v rozhovoru pro respektovanou rozhlasovou stanici Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Novináři se Klause zeptali, proč je v Česku vůči stavbě radaru takový odpor. "V prvé řadě se domnívám, že opozice vůči radaru by se měla respektovat. Je reálná. Nikdo si ji nevymyslel. Průzkumy veřejného mínění, které se uskutečnily, nikdo nezfalšoval. Za druhé - jaký důvod lidé mají? Myslím si, že jsou dva. Lidé mají vlastní historickou zkušenost a vždycky budou proti tomu, mít za zády velkou vojenskou základnu. Je to přirozené a velmi lidské. Nemůžeme tím být překvapení. A pokud navíc někdo všechny tyto argumenty trivializuje a zjednodušuje, jako to dělá vládní koordinátor pro radar Tomáš Klvaňa, pak dělá medvědí službu všem snahám domluvit se." Klaus dále řekl, že politici selhávají - nevyvíjí dost snahy lidem vysvětlit možná rizika radaru. "Vysvětlit stupeň rizika se tady nikdo nesnaží," řekl Klaus.

A zde je překlad toho co prezident ve skutečnosti řekl: RFE/RL: Přejděme k protiraketové obraně, která je v těchto dnech předmětem zpráv. Průzkumy ukazují, že dvě třetiny lidí v Čeké republice jsou proti umístění radarové základny Spojených států v této zemi. Jaký je váš názor na to, že lidé jsou proti? Klaus: Za prvé se domnívám, že ten odpor by měl být respektován. Je skutečný. Nikdo si jej nevymyslel. Nikdo nefalšoval prováděné průzkumy. Takže taková je skutečnost. Za druhé - co je toho příčinou? Domnívám se, že příčiny jsou dvě. Lidé mají svou historickou zkušenost, a vždy budou proti velkým vojenským základnám v jejich těsné blízkosti. To je přirozené a velmi lidské. Nemělo by nás to překvapovat. A pokud to někdo trivializuje a příliš zjednodušuje, jako Klvaňa, dělá tím medvědí službu úsilí o nalezení rozumného konsensu na řešení této otázky. Třetím bodem je, že lidé necítí zřetelnou a jasnou hrozbu. Tady je úlohou politiků a analytiků vysvětlit jim rozsah nebezpečí, stupeň rizika. Víme dobře, že svět se mnohokrát zmýlil, a nezaznamenal nebezpečí včas. Zde ovšem není podle mě nikdo, kdo by se snažil vysvětlit nebezpečí a úroveň hrozby. Obecná prohlášení o tom, že existují „zlé“ státy jako Irán a Severní Korea, které se českému občanu zdají být extrémně vzdálené, jsou další příčinou toho, že to lidé takto vnímají. Musíme k této věci přistupovat racionálně a neříkat, že lidé jsou hloupí a měli bychom je změnit. RFE/RL: Měla by se tedy vláda snažit přimět Čechy, aby změnili názor? Klaus: Hlavně je potřebné jim věci vysvětlit. Slovo „přimět“ zní trochu bolševicky. Nevím, kde jste žil v době komunismu, ale nemyslím si, že je to to správné slovo. Myslím, že za a) je nutno přesvědčivě lidem popsat skutečný stupeň hrozby a za b) je nutno vysvětlit důvody naší loajality ke Spojeným státům, našemu partneru a spojenci. To je to, co je potřeba udělat. Pro mně, jak jsem mnohokrát řekl, je tím hlavním argumentem spíše to druhé.