To co bylo k vidění na obloze a hnalo se přes celé prérie západní Kanady ve čtvrtek v noci, bylo velmi vzrušující pro stovky lidí, kteří ono divadlo spatřili. Z Edmontonu a i z jiných oblastí západní Kanady se ozvalo velké množství svědků, že viděli kolem 5:30 hodin místního času letět na obloze jasně hořící objekt. Bylo to jev, který střídal barvy zelené, žluté, fialové a modré, a který se ukazoval po nějako dobu než následoval výbuch, a vypadal jako svítící objekt, jež zanechával stopu směřující vzhůru k nebi. Pozorování přišla jak z jihu jako je Medicine Hat, tak z oblasti daleko severněji, jako je Beauval, což je asi 600 kilometrů od Edmontonu. Marcel Gobeil, který žije na farmě na jihu Edmontonu, byl ve svém obývacím pokoji, když uslyšel to, co popisuje jako velký výbuch, následovaný světlými pestrobarevnými světli na obloze. Nejdřív jsem myslel, že to byl ohňostroj, nikdy jsem neviděl nic hezčího, bylo to zelené a pak modré barvy a pak se to zbarvilo do zářivě červené. Bylo to docela velké. Myslel jsem, že objekt narazí na zem asi o 10 sekund později. Zdálo se, jako by to padalo na Beaumont /či dopadlo do někde poblíž/... Je ale více pravděpodobné, že ta věc přistála v Manitobě či Saskatchewanu, pokud to byl meteorit. Stovky kilometrů na východ, zemědělec Bruce Trapp také viděl tuto světelnou show. '' V jednom okamžiku bylo světlo jako v poledne,'' řekl Trapp, který žije na farmě asi 70 kilometrů jihozápadně od Saskatoon. ''Bylo to daleko lepší než jakýkoli úder blesku, který jsem kdy viděl''.
Shawn Mitchler byl u čerpací stanice na Radisson, Sask., asi 60 kilometrů severozápadně od Saskatoon, když se rozsvítilo a pohybovalo po obloze zelené a žluté světlo. '' Zdálo se že to co padalo, je produktem zábavní pyrotechniky, či nějaká střela,'' řekl Mitchler, který odhaduje, že světlo trvalo 5 až 10 vteřin. Mé srdce zrychlylo , protože jsem nevěděl, co to bylo. Mluvčí mezinárodního letiště v Edmontnu Jim Rudolph řekl : ''Nebe na východ od letiště bylo osvětlené v 5:27 místního času. Podle NavCanada, se mělo jednat o meteorit, ale ještě to nebylo potvrzeno," řekl Rudolph. ''Co jsme viděli, byla pravděpodobně ohnivá koule, která je výsledkem vstupu velkého kusu "skály" do atmosféry,'' řekl Chris Herd , profesor na University of Alberta v oddělení zemských a atmosférických věd a kurátor univerzitní meteoritické sbírky. Velkou otázkou nyní je, zda existuje či nikoli zbytek, který dopadl na zem.
Richard Huziak, člen Královské astronomické společnosti, který žije v Saskatoon, si myslí že bude nalezen zbytek meteoritu někde poblíž Alberta-Saskatchewan hranice. Je možné určit přesnější umístění.
Ale zatímco mnoho svědků tvrdilo, že viděli nějaké pevné těleso padat na zem, pak to byl s největší pravděpodobností jen optický klam. Vzhledem k tomu, že ohnivá koule byla jasným světlem několik kilometrů až do tmavé oblohy, je krajně nepravděpodobné, aby objekt, který pronikající přes zemskou atmosféru výrazně zpomalí, pak nějakým způsobem výrazně snížil tření tak, že by došlo k zastavení pálení.
Ale také víme o fireballech to, že oni vydávají světlo při pálení až po určité době průletu atmosférou, dále pak se dá říci že vydávají světlo při pálení až do určité doby průletu atmosférou a potom zastaví svoje prudké vyzařování vydávané při hoření. Pokud je skála, která pokračuje v temném letu, dostatečně velká a ještě pár kilometrů letí vzduchem, pak by mohl zbytek dopadnout jako kus tělesa až k zemi. Firebally jsou poměrně časté, ale k dopadu nějakých zbytků dochází převážně mimo obydlené oblasti. Je-li něco, co nakonec narazilo na zem, bylo by velmi vzrušující to najít.
Není to časté, že se něco skutečně najde, řada faktorů pracuje proti. Kdokoli ale najde nový kámen na svém pozemku tomu Richard Huziak vzkazuje, že se hned druhý den dostane do kontaktu s ním. Pro ty, kteří byli svědkem této ohnivé koule, mohou svá pozorování nahlásit na - Meteority a impakty Poradní výbor Canadian Space Agency, Miac.uqac.ca.

Zde je ukázka jak jej zachytila policejní kamera