Cyklón Chapala u pobřeží Jemenu v Arabském moři /konec října 2015/ - jeden ze symbolů extrémů letošního roku

Boje v Jemenu

Před 2 roky:  pifs.sweb.cz/Blíží se skutečný chaos -otázka.html

Prudké bouře během vánočních svátků zasáhly jih, jihozápad a středozápad Spojených států a způsobily záplavy a bezpočet tornád. Ta pak ničila domy, strhávala automobily ze silnic a zabíjela na potkání. Ve Spojených státech není obvyklý výskyt tornád v zimě, a to zejména ve státech u pobřeží Mexického zálivu. Navíc tornád, která zasáhly jižní a centrální státy během minulého týdne, bylo neobvykle mnoho a hlavně byly smrtící. Rekordní teploty překračující dvacetistupňovou hranici, které padaly na severovýchodě USA, a které těsně před Vánoci si užívali obyvatelé New Yorku, kde bylo 22°C, či metropole Washingtonu, kde bylo dokonce 24°C /v tomto ročním období obvykle v průměru tak kolem 3°C nad nulou/, zapadaly do celkového obrazu projevů současných meteorologických událostí. Když asi dvacet tornád zasáhlo jižní a centrální část Spojených států, měli lidé o Vánočních svátcích zcela jiné starosti, než oslavy Vánoc, obavy o sebe a své blízké. Přírodní živel si vyžádal nejvíce obětí ve státě Mississippi, kde severem tohoto státu se přehnalo tornádo síly F4 a zabilo šest lidí včetně sedmiletého chlapce, který zemřel, když silný vítr odhodil auto, ve kterém seděl. Celkový počet obětí se blíží padesáti.

Pozadu příliš nezůstala ani Evropa. Na našem území teplota vystoupala v Děčíně na pěkných 16,8 °C. To samé ale platí i pro živly. Rozsáhlé lesní požáry se rozšířily v důsledku teplého a suchého počasí v severním Španělsku. Prudkou bouří po vánočních svátcích zasažený sever Anglie nyní sužují velké záplavy, kvůli nimž musely domovy opustit stovky lidí a tisíce obyvatel postižených míst zůstaly bez proudu. V hrabství Cumbria byla vyslána na pomoc armáda. Vydatnými dešti rozvodněné toky ale způsobují velké problémy i ve Walesu a ve Skotsku. Ministryně životního prostředí Liz Trussová uvedla, že kvůli nynější vážné situaci, kdy byla protipovodňová ochrana překonána a na severu Anglie dosáhly srážky „nevídané“ úrovně, proběhne zasedání kabinetu k revizi protipovodňových zábran.

Požáry ve Španělsku ke konci roku 2015.

Povodně ve Velké Británii před třemi týdny /nyní ke konci roku se situace opakuje/

Stejně jako počasí, které zřejmě co se týče extremičnosti, nechtělo zůstat nic dlužné, i dění ve světě, zejména vývoj krizí, překračuje hranice. Utečencům přálo počasí a proudí dál do "Unie". Unie se svými sankčními příspěvky k řešení krize na východě je dál "trestána" jinou krizí odehrávající se o něco východněji, ale teď už vlastně i v samotné Unii. Frontex proto posílí prvních 293 příslušníků pohraniční stráže a 15 lodí na řeckých ostrovech u Turecka. Nasazené síly mají v reakci na žádost o pomoc z Atén pomáhat kontrolovat oblast.

Současně vzniká bojová skupina z vojáků států sdružených ve Vyšegrádské čtyřce, kde budou i vojáci z Ukrajiny /tedy země, která není součástí EU/, která má mít nepřetržitou půlroční pohotovost a do deseti dnů může být vyslána k nasazení až 6000 km daleko. Vojáci z Polska zde budou hlavní bojovou silou, naši vojáci mají "pouze" zajišťovat zdravotní a logistickou podporu.

Německo naproti tomu v reakci na nynější události chce omezit peněžní dávky "svým cizincům" v Evropské Unii. "Musíme obce uchránit toho, aby se musely neomezeně starat o "cizince" ze zemí Evropské unie, kteří jsou bez prostředků," uvádí německá ministryně Nahlesová z SPD. Představitelům Francie, Ukrajiny, Ruska a Německa, Normandské čtyřce, zbývá pro změnu rychle prodloužit uzavřené dohody, protože Ukrajina neposkytla vzbouřeným částem Donbasu stálý zvláštní statut, ke kterému se v dohodách zavázala, a Rusko tak nemohlo předat kontrolu státní hranice ukrajinským pohraničníkům. Unie tedy bezpodmínečně odsouhlasila další pokračování sankcí jako svůj boj na pomoc Ukrajině vůči Rusku a odsoudila jej za to, že se staví proti oprávněným zájmům Ukrajiny. Spojené státy přes výzvy svého prezidenta, na podporu k emigrantům, zpřísnili kontroly z důvodu bezpečnosti své země.