Nad východní Ukrajinou se zřítl Boeing 777 Malajsijských aerolinií na trase letu MH-17. Podle předběžných zpráv měl být stroj zasažen raketou země-vzduch, když pokračoval ve své trase z Amsterodamu a právě přelétal nad ukrajinským územím. Jeho letová hladina byla 10 km. Stroj měl namířeno do Kuala Lumpur. Po zřícení všichni lidé na palubě zahynuli. Stroj explodoval ve vzduchu, když byl zasažen střelou a zřítil se u vesnice Hrabove v Luhanské oblasti. Na palubě bylo 298 lidí včetně 15 členů posádky. Mezi pasažéry byla i tři nemluvňata 189 občanů Nizozemska, 44 z Malajsie, 27 z  Austrálie, 12 z Indonésie, 9 Britů, 4 Belgičané, 4 z Německa, 3 Filipínci a po jednom Kanaďanovi a Novozélanďanovi. Stále není známá národnost čtyř cestujících.

Malajsijský ministr obrany ještě před tím prohlásil, že sestřelení letadla nebylo potvrzeno. Premiér prohlásil, že je šokován zprávami o zřícení. Je to již druhá ztráta stroje v nedávné době. Předchozí letoun se stále pohřešuje a pozůstalí cestujících viní vládu z toho, že mohla této tragédii zabránit nebo že se o ní přičinila.

USA mezitím ústy svého víceprezidenta Johna Bidena prohlásili, že díky radarovým záznamům zachycující dráhu střely mají důkazy o střelbě na toto civilní letadlo a že nešlo o omyl. Podrobnosti o místě vypuštění rakety nezveřejnili. Senátor McCain slíbil, že pokud to udělali Rusové nebo separatisté v domění, že jde o vojenské letadlo, tak za to tvrdě zaplatí. Bílý dům vyzval Rusko, Ukrajinu a proruské separatisty, aby se zasadili o okamžité příměří kvůli "bezpečnému a neomezenému přístupu" k místu neštěstí. Zdůraznil také, že je nezbytné, aby všechny důkazy zůstaly na místě havárie a aby s nimi nebylo manipulováno.

OBSE již dříve požádala místní zmocněnce aby se postarali o ochranu - uzavření oblasti místa nálezu trosek letounu. Trosky letounu jsou od sebe vzdáleny několik kilometrů, což nasvědčuje tomu, že stroj se ještě před dopadem rozlomil. Kokpit a jeden z motorů leží kilometr od sebe. Místní také tvrdí, že ocas letadla je vzdálen deset kilometrů. Záchranáři pracující na místě neštěstí označují místa nálezů těl tyčemi s bílou vlaječkou.

Rusko nehodlá převzít takzvané černé skříňky z malajsijského letadla. Řekl to dnes šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Není ale zřejmé, kde se tyto přístroje nyní nacházejí. "Navzdory tomu, co tvrdí Kyjev, nechystáme se tyto skříňky zabrat. Nehodláme porušit pravidla, která v mezinárodním společenství pro takové případy platí," řekl Lavrov v ruské televizi.

Na místě nehody je od rána 95 příslušníků ukrajinského ministerstva pro mimořádné situace. Desítkám vyšetřovatelů a záchranářů už se podařilo najít těla 121 cestujících a členů posádky.

K místu neštěstí se vydal i tým specialistů z USA, jde o vyšetřovatelé z FBI a z Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě NTSB.

Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura se vedle požadavku na vyšetření ve své reakci pro ČTK zabývá i tím, kdo za činem stojí. "Zásada cui bono (komu ku prospěchu) zcela jasně říká, že největší škodu ze sestřelení by měli separatisté - nemá to tedy pro mne z dostupných informací logiku," napsal s tím, že separatisté podle jeho informací nemají potřebnou techniku, kterou ale mají Ukrajina a Rusko. "Rusové potřebují ze všeho nejméně jakýkoli skandál, a naopak se snaží vystupovat či vypadat na maximum odpovědně," míní také. "Ukrajinská strana naopak tlačí na maximální tvrdost řešení a každá záminka - tedy terorismus - je pro ně výhra," uzavírá pak Okamura.

Na palubě Češi nebyli. Premiér Sobotka míní, že "pokud se prokáže, že šlo o sestřelení letounu, pak je to nepochybně teroristický čin a pachatelé tohoto teroristického činu by měli být vypátráni, dopadeni a odsouzeni". Problematické je pouze to, že letoun opustil mezinárodní koridor a letěl nad válečnou zónou, kde docházelo pravidelně k sestřelu letadel. Ještě před tím Kyjev varoval Moskvu před odplatou za sestřelení bitevníku ukrajinské armády SU-25. Na internetu se objevili spekulace zda nestojí za sestřelením záměna letounu MA za letoun ruských aerolinií s podobným vzhledem. Potřebnými raketami disponují pouze Ukrajina a Rusko. Separatistům se ale "náhodou" podařilo jeden komplet ukořistit. A ten je podle Kyjeva bez jedné rakety a míří za ruské hranice.