Turecko dosud utratilo za záchranu a pomoc syrským uprchlíkům částku ve výši 7,6 miliardy dolarů (185 miliard korun) a zachránilo z moře 53 228 lidí.

Maďarský ministr zahraničí navrhl tři řešení na uprchlickou krizi.

Za prvé by Evropská unie měla zformovat síly schopné ochránit řecké hranice před přílivem migrantů, uvedl Szijjártó s tím, že kvůli tomu by Řecko mělo uvést, kolik pohraničníků, vojáků, lodí a vrtulníků potřebuje. V této oblasti maďarská vláda podporuje kvóty, zejména sdílení nákladů na celou operaci, ujistil ministr.

Za druhé by EU měl začít financovat stávající uprchlické tábory v Turecku, Jordánsku a Libanonu a také začít s výstavbou nových táborů, aby zabránila uprchlíkům v odchodu do Evropy a pomohla k jejich návratu do vlasti, až tam jednou bude nastolen mír. I v tomto případě by se podle ministra mohly uplatnit kvóty na příspěvky pro tento účel.

Za třetí by unie také měla poskytnout finanční pomoc tranzitním zemím na uprchlické trase, včetně Makedonie a Srbska.

Německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier vzkázal odpůrcům kvót, zemím Visegrádu, že pokud to nepůjde jinak, že kóty jim budou vnuceny. "Evropa je společenství hodnot, které se zakládají na lidském soucitu a solidaritě. A ti, kdo naše hodnoty nesdílí, nemohou počítat s našimi penězi," prohlásil německý vicekancléř Sigmar Gabriel. Varování jsou namířena především proti Maďarsku, včetně České republiky či Slovenska, které odmítají povinné přerozdělení běženců do jednotlivých zemí EU.

Současný nekompromisní postoj české vlády v otázce přerozdělení uprchlíků mezi členské státy Evropské unie může vést k rozrušení schengenského prostoru a k rozpadu Evropské unie, vyzýváme českou vládu, aby dostála evropským závazkům a postoje přehodnotila, uvádí se v písemném prohlášení, jež podepsali osobnosti spojené s listopadem 1989, Michael Kocáb, Ivan Gabal, Fedor Gál, Jan Urban a Jan Ruml. "Naším krédem bylo přispívat ke sjednocení a odstranění polarizace. Je třeba začít spolupracovat, nikoli spolupráci potlačovat a spojovat se k tomu s dalšími".

Nesvádějte migrační krizi na Němce, píší vládě Kocáb i Halík ...

Slovinské ministerstvo vnitra varovalo obyvatele, že pomoc osobám, které nelegálně překročily hranice, například převoz na hranici s Rakouskem, je trestný čin, za nějž hrozí pokuta až 5000 euro a trest odnětí svobody do pěti let.

Norsko zvažuje obnovit kontroly na hranici se Švédskem, pokud bude příliv běženců sílit.

Chorvatský premiér Zoran Milanović svolal chorvatskou bezpečnostní radu. Nemůžeme tyto lidi registrovat a ubytovat déle," řekl na tiskové konferenci Milanović. "Dostanou jídlo, vodu a lékařskou pomoc a pak mohou jít dál. Máme srdce, ale máme i hlavy." Také zkritizoval Brusel. „Chorvatsko ukázalo, že má srdce, jak jako země, tak lidé. Musíme však svým sousedům i EU připomenout, že máme i mozek a víme, v čem tkví náš zájem a bezpečnost. EU před problémem utíká. Uprchlická krize je důsledek evropské neschopnosti vyřešit situaci na hranici Turecka a Řecka. Evropská unie nic nedělá a čeká, až se problém vyřeší sám,“

I odopoledne uprchlíci pokračovali v pochodech mimo hraniční přechody Chorvatů. Slovinsko zastavilo železniční spojení s Chorvatskem a nemá v úmyslu přistěhovalcům, kteří už dorazili na hranice, usnadnit vstup na slovinské území.

Předseda Rady Asociace krajů ČR M, Hašek po jednání hejtmanů : "Asociace krajů ČR podporuje postup vlády při řešení migrační vln".

z diskuze :

-Evropa je plna xenofobu, co nam brani postarat se o nekolik milionu mulimu a tech "pár" radikálních nebo nejak nebezpecnych je jen malé procento.

-Do Evropy se prý chystá 30 až 35 milionů běženců. říká to maďarský ministr zahraničí.

-Mně to už delší dobu přijde - podle chování, jako kdyby jim doma někdo řekl: "Evropa uznala chybu a můžete jít bydlet tam". Oni mají nějakou jistotu, podle toho chování. Možná falešnou, ale mají.

-Za „nevhodné“ vyjadřování k uprchlíkům v Německu bude hrozit pokuta 5 tisíc EUR a 4 měsíce vězení.

názor v tisku:

V Lublani, kde žiji, mi takřka za domem stavějí zgruntu novou mešitu. A po hnutí "Islám ve Slovinsku nechceme" ani vidu, ani slechu.

Přesto jsem v klidu. Nebo možná právě proto. Není tady totiž nikdo, kdo by záměrně vyvolával hysterii s cílem získat pár levných politických bodů.

Viktor Orbán sklízí u rakouských sousedů obdiv a chválu za ochranu unijních hranic. Neschopnost politiků zvládnout uprchlickou krizi by se mohla podepsat na volbách v Rakousku.

Na fotbalových stadionech při zápasech Bundesligy fanoušci mávají transparenty na podporu uprchlíků, ... vítáme Vás /a Češi už se Vás nemůžou dočkat/.

Kvóty pro přerozdělení uprchlíků v Evropské unii budou prosazeny i přes odpor členských zemí na východě včetně České republiky, prohlásil šéf lucemburské diplomacie.

Osmdesát procent Francouzů si přeje, aby se kvůli nynějšímu přílivu migrantů obnovily kontroly na hranicích státu

Obce na Chomutovsku se domluvily na uspořádání sbírky na pomoc dětem uprchlíků v zařízení v Bělé pod Bezdězem. Lidé nosí teplé oblečení a hygienické potřeby pro uprchlíky. Litujeme děti.

Zástupce Lucemburska, nynější předsednické země Unie, ministr zahraničí Jean Asselborn uvedl, že návrh na přerozdělení dozná změnu. Maďarsko totiž podle něj oznámilo, že nemá zájem být jednou z trojice zemí, odkud měli být uprchlíci přemísťováni. Po této úpravě by tedy měl být krok výrazem pomoci jen Řecku a Itálii.