Evropská Unie možná nejspíš zanikne. Právě jsme toho svědky. Nejde o to, že to způsobila nekompetentnost nynějšího vedení. Lídrů nejsilnějších zemí Unie a oficiálních nejvyšších představitelů Unijní struktůry. Možná byla záměrně vehnána do pasti a nebo, ale to by bylo na hranici konspirace, to byl její záměr. Každopádně to nevzniklo jejím prvotním přičiněním, ale jako reakce, a volbou dobré vůle, kdy se Evropa zavázala pomáhat v nouzi. Unijní špičky ale nedohlédly dál, a to ani né tak kvúli možnému nebezpečí plynoucí do budoucna, ale podcenili to nynější současné. Snažit se za každou cenu udělat něco co udělat nelze.

Bohužel vzniklo velké dilema co si teď počít. Už od počátku to bylo neřešitelné zadání. Díky straně, které se má pomoci, se z celé věci, která visí ve vzduchu jako stále houstnoucí cosi, stal úkol, který bohužel nemá řešení. Ve své schizofrení podstatě se přesto nebo právě proto samotná Unie rozhodla zavést tzv. kvóty - což neznamená nic jiného než počty vztažené k něčemu. Tady počty lidí dané k určitému území. Nebo přímo řečeno uprchlíky přidělené jednotlivým zemím Unie. Jablko sváru nejsou toliko rizika, ale to, že o to ta strana, které se to týká, absolutně nestojí. Má svůj cíl své zájmy. A prvotní konflikt nastává. Pravděpodobně bude jediný unijní, neboť pokud se něco nezmění, způsobí s největší pravděpodobností její rozpad.

Největší přispění lze také přičíst zase oné nekompetentnosti. Zemím na východ se přičítá neochota přijmout uprchlíky, nebo jim vytvářet podmínky, aby o to stáli. A to přesto že jsou první na ráně v tranzitu uprchlíků. Unijním pánům stále uniká otázka proč ? Odpověď není postavená na nevstřícnosti, ale že plány jsou dané. Migirace žije svým životem má své zákony. A to ten, kvůli kterému vznikly. Dostat se - doslova dobýt západní imperia, která jim mohou s daným osudem nejvíce pomoci.

Všichni vědí, že na západě se budou mít neskonale lépe než na východě. Krize ukazuje jak je západ a východ stále rozdělen. Vždyť oni počítají s tím, že pokud budou ve Francii nebo Německu či v Anglii budou se mít lépe, než by to bylo směrem na východ od západních hranic.

Není divu, že si to nyní Unijní představitelé uvědomují a že nastává mezi nimi panika. Bylo jasně vidět v televizi kde lidé dávali jasně najevo kam směřují, navíc podpořené gesty do kamer zpravodajských štábů.

Ale co má dělat východ ? Lidé tady s tím málem, co někteří mají, nemusí mít ani takové možnosti, které se otevřou lidem na západě. Nemluvě o nezaměstnaných. I kdyby Unie financovala pobyt uprchlíků, tak aby si byl roven na západě i na východě, nepřinášelo by to nic, s čím by země východu mohly pracovat. Přeci nemohou ubytovávat uprchlíky a potřební místní lidé na tom budou o mnoho hůře. Ani kdyby nastavili laťku podle východních zemí by to asi nefungovalo. Tato nouze by v západních zemích vytvořila nevoli a velké sociální napětí.

S podivem tedy člověk sleduje kritiku východu ze strany francouzkého představitele. Tím se zdá, že příkaz který se rozhodli podat Unijní představitelé písemně jen vypíchl, že tady se už nic nového nevymyslí, že celá situace je zabetonovaná a výsledek dopředu znám. Na koni je ona schizofrenie, která to tu celé pohřbí. Ti lidé co jsou na cestách si to nepřejí co oni chtějí. TEDY NE MY ALE UTEČENCI.

A skutečně už tu máme první konflikt, neboť ony masy si opravdu přejí jediné, doslova je to jak davová psychóza a tu by se měli především snažit oni politici rozmělnit.  Problém je, že panice, která z toho začíná plynout sami podléhají, a není se čemu divit, ale snaží se to připsat na náš účet. Tak to ale není.

Ale v konečném důsledku se opravdu není čemu divit proč se tak stalo. Bylo nějaké jiné řešení ? Kdyby třeba od samého počátku docházelo ke koordinované pomoci i s místem na pobyt ? Možná. Ale nyní to při téhle masovosti a živelnosti, už zpětně nepůjde. Ta šance se promarnila už dříve. Navíc představitelé dali jasně najevou, že musí vyslyšet svobodnou vůli. Ale bohužel nezvládnou to, alespoň ne tak jak si to představovali. Na to už je pozdě. A podle mého soudu to není ani v její moci. Už na počátku se stala fatální chyba. I když se situace změní a trochu uklidní, politici brzo vystřízliví. Okolnosti je k tomu donutí. Byly tu revoluce, okupace, ale přesuny mezi kontinenty přes moře za lepším životem Evropa zažila jen jako vycestování Evropanů do zámoří, především do Ameriky. Srovnávat Evropu s Americkým kontinentem, jehož rozloha a hustota obyvatelstva byla tehdy a je úplně někde jinde, by ale byla velká chyba.

Otázka je co nás to bude stát. Ještě zkusíme vydržet tuhle současnost, snad toho někdo nezneužije, ale situace se bude muset razantně řešit a razantně změnit. Nadávat druhým za chyby, které se jich netýkají asi není to správné. Zodpovědnost a solidarita dva pojmy které se nyní buť střetávají nebo míjejí. Pak jsou tu obecné zákonitosti a samotná budoucnost. Snad bude osud milosrdnější a dopřeje nám více, než by jsme si zasloužili.

P.S. Protože vychází v novinách články typu Železná opona se otvírá - kdy se plátky typu Rudého práva současnosti /Hxxx apod./ předhánějí v extrementaci na sebe sama, dodávám velice stručně tuto větu : Pokud utečenci budou přiděleni na východ utečou na západ a nikdo je nepřinutí, aby tomu bylo naopak. To je celá podstata, kterou někdo - /papoušci mající na starosti šíření pravdy, co se pořád opakují, protože nic jiného neumějí a jsou závislí na svých chovatelích, které je krmí a současně odmítají dát svobodu../-  prostě nedokáže pochopit.