Eliška Hašková-Coolidge /převzato PL / :

win – win Tahle politika vždy platila a vždy platit bude. Ve všem musí být vyváženost. S prezidentem Vladimirem Putinem se je třeba domluvit, a proto velmi vítám iniciativu německé premiérky a francouzského prezidenta. Zvláštní asistentka pěti amerických prezidentů Eliška Hašková-Coolidge mluví jasně. Podle ní je etika a budování důvěry na prvním místě a z nich vychází všechno ostatní.

Jaký je váš vztah k Rusku?

Tady neustále existuje hrůza z Ruska, což si nemyslím, že je správné. Jsem studentkou ruské historie. Na Georgetown University School of Foreign Service jsme měli úžasné kurzy této historie. Padl zlý režim, ale nepadlo Rusko. V tom je veliký rozdíl. Do budoucnosti se musíme dívat pozitivně. Důležitý na světě je život bez války a vzájemný respekt. Bez toho to nejde. V byznysu zrovna jako v lidských vztazích máme mnoho situací, které aby dobře dopadly, jsou nasměrovány na win – win. To samé platí v mezinárodních vztazích, v jednáních na nejvyšší úrovni, v geopolitice. Musí tam být pocit obou stran, že žádná neprohrála. Musí tam být respekt a vyváženost. To lze udělat jen dialogem a vlastní sebereflexí.

Ostatně vaše odpověď na DVTV Daniele Drtinové ve smyslu, že situaci na Ukrajině vyhrotil spíš Západ, vzbudila celkem poprask. Nevyčítala jste si to poté?

Nevyčítala. Jsem stále přesvědčena, že kdyby zde již dávno byl seriózní dialog, bylo by to jiné. Nejsem již napojena na žádné vládní zdroje a orientuji se jen podle toho, co si přečtu. Celý život jsem žila obklopena vysokými diplomatickými jednáními a tak jsem se z mých zkušeností mnoho naučila. Věřím, že kdyby zde existoval již od počátku kvalitní dialog s prezidentem Vladimirem Putinem a Rusku by byl projevován určitý respekt jako nukleární velmoci, tak by možná padesát tisíc lidí ještě žilo a milion uprchlíků neztratilo domovy. Neříkám, že je vina na jedné či druhé straně. Nic není černobílé. Podle mě je vina na obou stranách. Nicméně je to vina, která zahrnuje mnoho mrtvých lidí a ještě více uprchlíků. Jsem sama uprchlík. Navíc jsem uprchlík ze střední vrstvy, takže můj táta měl známé v Americe a měli jsme se o co opřít, i přesto to bylo náročné. Proto si dokáži představit ty statisíce běženců, kteří opustí své domovy kvůli válce a je mi jich líto. Soucítím s nimi. A to se všechno děje ve jménu lidských práv? Kde to jsme? Interpretujeme dobře pojem lidská práva, když dovolíme, aby se tohle stalo? Nevím. Jsem v tom v rozporu sama se sebou, ale snažím se ten problém vidět z obou stran. Podle mě je velmi důležité diplomatické řešení, které uspokojí obě strany. Chci, abychom žili i nadále v míru. Možná, jak řekl Alexandr Solženicyn na Harvardské univerzitě v roce 1978, bychom se měli méně soustředit na lidská práva a více na lidskou povinnost a zodpovědnost.


Otázka pro poslance ODS pana Jaroslava Kuberu :

Vladimir Putin nyní vyjednává s evropskými politiky. Myslíte si, že je šance na usmíření a ukončení konfliktu na Ukrajině?

To se těžko komentuje. Současné vedení Ukrajiny zatáhne do konfliktu Evropskou unii, potažmo NATO, v opačném případě ho čeká osud předchozího prezidenta. Ekonomická situace Ukrajiny, která nesouvisí ani s Ruskem, ani s Evropskou unií, je katastrofální. Vinu nese i bývalé vedení Ukrajiny. Rusku se stýská po Sovětském svazu, to je evidentní - a šlo o ztrátu, ale podle mě se s tím relativně smířilo. Bez ohledu na politické souvislosti, Rusko znervózňuje představa, že se bude posouvat západní hranice. Třetí světová válka je nevyhnutelná. Důvodem je, že neexistuje ekonomický způsob, jak zamést pod koberec dluhy světa. Svět je v situaci sociálně slabé rodiny a žije z dávek hmotné nouze. Důležité je, že sociálně slabší jsou velkým volebním potenciálem velkým rozdavačům na dluh.


 

 

Miroslav Kalousek uvedl, že Česko musí patřit na západ, ke svobodnému světu, nikoli na východ, a žádná třetí cesta neexistuje. Podotkl taky, že když křesťanský kulturní svět nemá tolik síly, aby své hodnoty učinil univerzálními, nezbývá mu nic jiného než je hájit "s nulovou tolerancí před kýmkoli, kdo je bude chtít znehodnotit".