Osm členů týmu vládních úředníků /"kravať..ů"/ šířících osvětu proti Ebole zabil rozezlený dav /"kreveť..ů"/ v obci Wome nedalo města Nzérékoré. V delegaci, z které naživu zůstali jen tři přeživší, byl místní guvernér a manažeři zdravotnických středisek a nemocnic, mezi zabitými byli těla i tří novinářů. Incident se odehrál v úterý v oblasti nejvíce zasaženou epidemií smrtícího viru Ebola v Guineji. V téže době vyslal Pentagon na pomoc v "boji" s Ebolou do země 3000 příslušníků z řad svých armádních jednotek.

Smrtící vir už pozabíjel v Africe nejméně 2 630 lidí, dalších nejméně 5 357 osob se jím nakazilo. Daň si vybírá i na zdravotnickém personálu, kde 151 lékařů nákaze podlehlo.

Z Libérie byla mezitím evakuována francouzská dobrovolnice z organizace Lékaři bez hranic (MSF), která je nakažena Ebolou. V noci na dnešek byla speciálně upraveným letadlem přepravena do vojenské nemocnice Bégin u Paříže, kde se podrobí pomocí nově vyvíjeného léku experimentální léčbě.

 

V předvečer návštěvy ukrajinského prezidenta Petra Porošenka v USA, a projevu v americkém parlamentu, se ocitla budova ukrajinského parlamentu v obklíčení demonstranty, nacionalisty ze strany Pravého sektoru a jejich příznivci. Ti požadovali schválení lustračního zákona a protestovali proti zákonu, který má narovnat vztahy Ukrajiny se separatisty z Doněcka  a Luhanska. Následně pak vhodili do kontejneru poslance Nejvyšší rady Vitalije Žuravského a začali pálit pneumatiky.

Mluvčí Bílého domu J. Earnest prohlásil, že Porošenkova cesta do USA má demonstrovat americkou podporu ukrajinskému úsilí o demokracii, nezávislost a stabilitu, a ujistit, že Spojené státy stojí na straně stoupenců ukrajinské svrchovanosti a územní celistvosti.

Ukrajinský prezident o den později před zákonodárci obou komor poděkoval za současnou podporu a solidaritu jeho zemi ze strany USA. Mimo jiné jim ale také sdělil, že imperialismus stále přežívá a Evropa je pod velkým tlakem pod vedením USA. Ocenil také ekonomické protiruské sankce Západu, které podle něj pomáhají rozlišit, kde je dobro a zlo.

"Agrese proti jedné demokratické zemi je agresí proti všem. (...) Pokud ji nezastavíme teď, může se rozšířit do Evropy i do celého světa." Odsoudil Rusko za akt záboru Krymu a prohlásil, že si ho vezme zpět. Současně odsoudil setřelení civilního letadla a zabití nevinných lidí, které, jak prohlásil, mají na svědomí separatisté. Současně s tím požádal o finanční podporu ukrajinské armádě a její vyzbrojení.

Obama odsoudil ruské akce, ale zdůraznil, že jakákoli vojenská podpora Kyjeva bude zahrnovat pouze zařízení, která neslouží k zabíjení.