Na úterní setkání ministra kultury Daniela Hermana KDU-ČS s dalajlámou ragovala vláda prohlášením, že schůzky politiků s dalajlámou by se neměly považovat zavýraz změny oficiální politiky Česka vůči Číně. Čímž chtěli ospravedlnit to, že politici něco jiného říkají a něco jiného dělají. Předseda vlády to ale omlouval tím, že i ministr může soukromé setkání uspořádat. Ale to se setkalo s nepochopením, ministr je veřejná a politicky činná osoba. Česko nijak nemění svou politiku jedné Číny a respekt k její územní celistvosti, uváděl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda v telefonickém rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že si nemyslí, že to bude mít nějaký významný vliv na nynější vztahy s Čínou. Uvedl, že Čína na to bude reagovat ale, že je dobré že někdo z politiků dokázal dalajlámu přivítat, a připomněl též i přátelství dalajlámy s Václavem Havlem.

Padesát zákonodárců se dnes ráno sešlo s dalajlamou na půdě Senátu a některé vysoké školy vyvěsily tibetskou vlajku. Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek to vidí jako odpověď na prohlášení prezidenta a vlády. Některé vysoké školy na protest proti prohlášení vyvěsily symbolicky v čase za pět minut dvanáct tibetskou vlajku. Podle rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka, se to podobá tomu,jakým způsobem vystupovala protektorátní vláda vůči Berlínu a normalizační vláda vůči Moskvě. Lidé mají celkem jasno. Dalajláma je tu znám a má tu své sympatizanty i odpůrce .Vláda zareagovala aby zachránila "svou kůži" - politickou důveru s Čínou, když jim to někdo z vlády začal kazit. Nakonec opozice naoplátku vládě přichystala ještě větší kopanec oním hromadným setkáním a obvinila ji z ustrašenosti a podlézání. Někdo hřeje svou polívčičku někdo hrabe na svém písečku. Obě reakce nemohly být jiné. Dojem to zanechalo jen takový, že přátel se vzdávat nemáme. To obě strany ale dobře vědí. A tak to zvládnout musely samy leč jim na to síly stačily. Pro ten pocit jedněch, aby politická přátelství nevzala za své, když jim někdo hrozí zrušením. Faktem je, že 15% volba senátorů sice o lecčems vypovídá, ale co lidé to názor, A ty se mění jako lidé sami.

a video z příjezdu do Lucerny :