V úterý 14 července 2015 ve 13:50 hod. byl splňen cíl mise  New Horizons, kterou před více jak devíti lety zorganizovala NASA, a jež započala vysláním stejnojmené sondy k našemu nejvzdálenějšímu sousedu trpasličí planetě Pluto. Sonda New Horizons minula planetu Pluto ve vzdálenosti 12 500 km nad jejím povrchem.

Po miliardách kilometrů strávených ve vesmíru od svého startu v r. 2006, minula sonda těsně tuto planetku a nyní dál míří ven ze sluneční soustavy. Úkol to byl nelehký, ale NASA se podařil. Jeho součástí je samozřejmě pozorování planetky včetně jejich měsíců. Po překonání tak obrovské vzdálenosti zbyla jen kratinká chvíle na pozorovací misi. I tak se ale sonda musela trefit do tzv. průletového okna, aby byl zabezpečen těsný průlet kolem planetky. Průletové okno, nazývané též "klíčová dírka", tvoří oblast o rozměrech 100 x 100 km, což je ostatně podobné /né-li horší/ jako najít jehlu a její hrot v pomyslné kupce sena.

Rotační osa planetky Pluto má stejně jako Uran velký sklon k oběžné rovině planet kolem Slunce a obíhá kolem něj po výstřední dráze. Sklon dráhy k rovině ekliptiky je 17°, sklon rotační osy je plných 82°. Jeho vzdálenost od Slunce se pohybuje mezi 30 až 49 AU, t.j. přibližně 4,4 – 7,3 miliard km. Na severní polokouli je nyní léto, proto snímky z osvícené části budou zabírat severní pól planetky i jejích měsíců.

Také se počítá se snímkováním odvrácených stran Pluta a Charonu od Slunce, temných polokoulí nasvícených odraženým světlem souseda. Odvrácenou stranu Pluta v odraženém slunečním světle Charonu má mít na starosti barevný detektor MVIC, citlivější detektor LORRI bude skenovat odvrácenou stranu Charonu v odraženém světle Pluta.

MVIC kamera s CCD snímačem a několika filtry, je součásti zařízení zvané Ralph, jehož další součástí je ještě spektrograf LEISA. Kamera je vybavena dvěma panchromatickými 450 až 1000 nm a čtyřmi barevnými filtry.

LORRI je telesop se snímačem, jež využívá 20 cm zrcadlo s ohniskovou vzdáleností  263cm s šířkou zorného pole 0.29° x 0.29°, které obraz promítá na velmi citlivý monochromatický snímač s rozlišením 1024 x 1024 pixelů. Odeslání jednoho zkomprimovaného černobílého snímku v nízkém rozlišení trvá několik desítek minut, ve vysokém rozlišení to zabere několik hodin.

Více snímků ve vysokém rozlišení bude k dispozici až několik měsíců po průletu, první by měly být k dispozici již v září.

Pluto se svým "měsícem" Charonem, snímž vytváří dvouplanetku - systém dvou planetek /trpasličích planet/. Při kliknutí na horní snímek Pluta se zobrazí nejnovější kompozice Pluta a Charona